Apie kūną ir sielą

Ildikó Enyedi filmas Apie Kūną ir Sielą mane pagavo kaip įrodymas, kad niekas pasauly neatsitinka be priežasties. Kai lingavau mašinoje per Sevilijos katedros stogus primenantį Compensos parkingo kuprotą peizažą, po pirmo veiksmo išėjusi iš itin prasto Paryžiaus Katedros Kupriaus – šalia pasodinta Nr.3 gavo užduotį spaudyti telefoną, kad surastų, ką galima Vilniuje neplanuotai nuveikti 8 val. vakaro.

Pasirinkimų buvo nedaug, tai mikliai paėmėm kursą į Pasaką, ir todėl, kad Pasaka dar niekad nėra nuvylusi, ir todėl kad anonsavo vengrišką filmą apie netipišką meilę skerdykloje.

aprasymas

Aš vengriško filmo dar turbūt niekad nebuvau mačiusi – Aštunkojai iš ten Kažkurio aukšto tai juk čekiškas man rodos.

Tai jau po to, kai apšalusi atsitraukinėjau iš kino salės, paskubom šazamindama titrus lydinčią dainą (Lauros Marling, ir tos iki tol nebuvau girdėjus) – puoliau gūglan ir sužinojau viską, ir kad 2017 Berlyno festivalyje filmas Lokį gavo, ir kad pagrindinė aktorė Aleksandra Borbely už šitą vaidmenį pripažinta geriausia Europos aktore, ir kad filmo režisierė Ildiko Enyedi yra sukūrusi geriausiu visų laikų vengrišku filmu laikomą Mano XX-ąjį Amžių*. Jau nekalbant apie Trijų Karalių savaitgalį perskaitytas 7 Meno Dienas, iš kurių matyt, kad ne man vienai šitas filmas buvo metų įvykis. Man tai gal absoliutus europietiško kino  įvykis – tik nuo čia ėmiau suprasti, kam yra kuriamas neholivudinis kinas – iki šiol turėjau įtarimo kad tam, jog augintų žiūroviškos kančios raumenį.

Bet per tas 119 minučių, kol žiūrėjau filmą naiviai patiklia konteksto nežinančios žiūrovės akimi, turėjau problemų su širdies ritmu: kvapą gniaužė operatorius, be trūkčiojimų derinantis aplinkos brutalų trivialumą su scenarijaus beveik mistiškumu, aktoriniai darbai – tiek pagrindiniai, tiek antraplaniai – nesusitapatinamai tikroviški ir biliūniškai gražūs, scenografija – OK, 70-ųjų rytų bloko baldai, kai pas visus penkiaaukščio kaimynus tai turbūt kičas, bet kokia estetinė atgaiva man šiandieninei, nuvargintai ikėjinių ir Baldų rojaus interjerų…

Bet absoliutus šio filmo ypatingumas man yra jo suponuojama viltis, kad gyvenimas yra keisčiausių scenarijų saugykla. Todėl kiekvienas iš mūsų turim šansą būti pastebėti, prijaukinti ir pamylėti, – su visais savo skirtingumais:  fiziniais, intelektiniais (apie tai šnekėti kiek labiau įprasta – Oscar Pistorius, pvz. juk laimėjo  olimpinę bėgimo rungtį neturėdamas kojų), bet taip pat ir emociniais.

Ir dar – kad kiekviena pastanga, jei nuosekli ir atkakli – duoda rezultatų. Ir kad staiga supranti, kokia privilegija mylėti, dėl meilės kankintis ir jausti spontaniškai, be jokios pastangos. Kad turi labai daug supranti tik tada, kai netenki, ar kai pamatai kitą, po trupinį rankiojančią ir konstruojančią jausmų paletę.

Nu bet ne kažką kitą ir  aš čia dabar veikiu – konstruoju – tiksliau dekonstruoju – tobulą įspūdį, kai reikėtų tiesiog dar kartą nueiti į Ildikó Enyedi Apie Kūną ir Sielą , angliškai – On Body And Soul, o vengriškai Testről és Lélekről  – bet tai kas ten vengriškai jo ieškosit. Paskutinė mizanscena su dviem rankomis yra tobuliausia, ką esu mačiusi kine ever.

 

___________________________

* Tas geriausias visų laikų vegriškas filmas – tai ką aš žinau… Nu gal 1989 buvo labai krūta sukurt a lia nebylų filmą su ne visiems įkandamomis aliuzijomis ir perskaitomis citatomis. Nu Jankovskis dar ten gražus. Žodžiu, labai džiaugiuosi, kad Ildiko Enyedi evoliucionavo į man labiau įkandamus formatus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: