RSS

Apšerkšniję mūsų žiemos

15 Lap

plakatas

Kai užsisuko šitas bartiškas #MeToo šaršalas, tai prisiminiau, kad kai pačioj vasaros pabaigoj  žiūrėjau “Šerkšną“, tai galvojau, kad reikia gal parašyti, kad tai yra geras filmas. Net tiems, kurie, kartą lietuvišku autoriniu kinu nudegę, visada pro Skalviją eidami pučia. Mediniai dialogai man, žinoma, rėžia ausį, o lašantys kranai ir arkliai rūke  generuoja svetimos gėdos jausmą, ir vis tik – “Šerkšnas“ yra labai pažiūrimas filmas (išsėdėjo pernelyg nedūsaudamos ir dvi šalia pasodintos trylikametės).

Didžiausia gi Barto “Šerkšno“ vertė, kad kalba apie šalia mūsų esantį karą, taip, kaip  apie jį šiandien reikia kalbėti. Be  herojiško scenarijaus, be įspūdingų mūšių scenų ir vaizdo efektų – buitiškai ir banaliai, nes kaip kitai perteiksi žinią, kad karas yra beveik čia ir visiškai dabar, ir jis žiauriai skiriasi nuo kompiuterinių žaidimų realybės: papildomų gyvybių nėra, smalsumas baudžiamas dažnai, o atsipalaidavimas ir nežinojimas, ko nori – anksčiau ar vėliau, bet visada. Gyvenimas nėra sąžiningas, o pulia (kulka) – dura (durna) – nesirenka aukos pagal jokius kriterijus. Vanesa Paradis ten buvo nė prie ko, bet geriausiai apie tai viską surašė bloga veganė, po viskuo pasirašyčiau:  https://blogavegane.com/2017/08/16/s-bartas-blogai-ismaise-tesla-filmo-serksnas-mini-recenzija/.

Tada, vasarą, nežinojau, nei kad Lietuva “Šerkšną“ pateiks Oskarui, nei kad viešoj erdvėj atsiradęs #MeToo haštegas, paskatinęs Julijos Steponaitytės atsivėrimą, sumes į trikdantį kontekstą du lietuviškus Oskarui nominuotus filmus: “Sangailės vasarą“, kurioje Julija atliko pagrindinį vaidmenį, 2015 m. Lietuva irgi buvo nominavusi Oskarui. (Mano didžiai nuostabai, beje, kol nesupratau, kad nominuoti gali kas nori, ką nori, skaitosi tik tos nominacijos, kurias laimi.)

Julijos Steponaitytės pasipasakojimas apie prieš penkerius metus vykusį jos dvidešimtmetės pagėrimą su nuo seno pažįstamu, adoruojamu, dvigubai vyresniu Bartu, – pasibaigęs Barto bandymu Julija seksualiai pasinaudoti – mikliai suraižė mano soc.burbulą į kategoriškai konfliktuojančias ir tarpusavy keistai persidengiančias dalis: Barto, kaip menininko, mėgėjus vs nemėgėjus; kovotojas už moterų teises vs nematančias didelės problemos moterų status quo; didesnės asmeninės laisvės šalininkus (gerti su kuo nori, kiek nori, nakvot kur nori) vs puritoniškesnius (nėr ko dvidešimtmetei gerti su vyresniu diedu jo namuose); linkusius iškart teisti stipresnę pusę vs primenančius nekaltumo prezumpciją; Rusijos ranką visur įžiūrinčius tautinius dešiniuosius vs nuosaikesnius tikėtojus nerežisuota gyvenimo įvairove…

Aš auginu keturias dukras. Ir norėčiau, kad jos išklausytų podkastą, kuriame apie Šarūną Bartą, kaip išgėrus smarkiai rankų nevaldantį vyriškį, liudija dvi moterys: Julija Steponavičiūtė ir Paulė Boculaitė: http://nanook.lt/podcast/liudijimai-apie-saruna-barta/

nanook

Bet tas įrašas yra 47 minučių ilgumo. Ir man būtų  svarbu, kad mano dukros išklausytų abi jo dalis: tiek Julijos (iki 16:30), tiek Paulės (nuo 16:40) pasakojimą. O jeigu reiktų rinktis – tegul klausosi Paulės Boculaitės. Nes jos pasakojimas yra apie tai, kaip turi kovoti už save prieš tau nepriimtiną elgesį – net jei ta kova kitiems (tame tarpe policininkams) atrodo dėl nieko ir pašaipos verta, net jei tuo momentu nelabai turi, kas tave palaiko, net jei daug kas nepalaikys ir vėliau tavo istoriją išgirdę.

O Julijos istorija man atrodo panašesnė į “Šerkšną“: leidies į nuotykį, negalvodama, kad realiai gyvenimas nebūtinai teisingas, ir situaciją ne visada galėsi kontroliuoti, ne visada galėsi kontroliuoti ir save, ir juostos atgal neatsuksi, ir šanso viską resetinti nebus.

Jo, man nemalonūs vyrai žvengiantys iš savo pačių seksistinių juokelių, ir tie, kurie lenda grabaliotis, atsisakydami suprasti, kad niekas jų nenori, irgi šlykštūs. Ir manau, kad reikia kovoti už tai, kad toks elgesys būtų visuotinai – ir gal net teisiškai – nepriimtinas. Tik kovoti efektyviau yra ne su girtais. Ir neišgėrus.  Ir ne dėl situacijų, kuriose abiem buvo daugmaž trūkinėjanti plionkė. Ta prasme, trūkusi plionkė nei vienos pusės negelbsti nuo atsakomybės, ir kai viena pusė yra dvigubai vyresnis adoruojamas vyriškis – ant jo griūva dviguba moralinė kaltė už tai, kad nesusiėmė, negrįžo į protą, neiškvietė takso ir aprengęs mergaitę neišsiuntė jos pas mamą.

Ir turbūt geriau apie tai kalbėti po penkerių metų negu niekad, kad smurtautojas nesijustų nebaudžiamas, kad kitos merginos būtų atsargesnės – bet ši konkreti situacija man atrodo silpnas argumentas lyčių lygiateisiškumo diskusijoje.  Todėl, jei tikslas diskusija lyčių lygybės klausimu – dukras geriau vesti į “Battle of sexes“ – nes priimti iššūkį ir nugalėti pasipūtėlį mačistą jo įsitikinimu “vyriškoje“ teritorijoje, tokiu būdu  amžiams padarant teniso kortą teritorija, kurioje vyrai ir moterys lygūs – tai man atrodo laimėjimas:

O šioj konkrečioj istorijoj padorumo laimėjimas yra Karolio Kaupinio, Paulės Boculaitės vyriškio, FB postas. Nes moterys, kaip ir vyrai, turi teisę daryti netobulus sprendimus, ir nebūti dėl to žeminamos tik todėl, kad jos moterys. Šerkšno herojus juk žūna – ir kitą pražudo – kvailai, iš smalsumo –  bet Šarūnas Bartas tai vaizduoja – ir mes, žiūrovai, taip lengvai su tuo sutinkam – baisiai poetiškai.

 

EDIT: viena bičiulė šitam kontekste prisiminė BBC comedy video, užtrukau, kol suieškojau, tai padedu čia, nes į temą:

Edit 2: Ir dar vienas, toks paprastas:

Edit 3: Ir Kleckas gerai parašė: http://www.kleckas.lt/blog/as-irgi

Edit 4: O Lukas Ramonas – šiam kontekste napie hitlerio saliutą: https://www.facebook.com/miauksiadienis/posts/10212268870810073

 
Parašykite komentarą

Publikavo 15 lapkričio, 2017 gyvenimas, Kinas, kultūra

 

Žymos:

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: