#beskambučio

bty

Nu net gėda, kad žmogus esi taip lengvai triggerinama būtybė… Tiek metų evoliucijos, apšvietos, darbo su savim, kaip rūšim ir individu – ir vistiek,  pamatai antipavlovišką (!) hashtagą #beskambučio, paskaitai, kad spektaklio premjera tavo mokykloje, primeti, kad tą vakarą dar būsi Vilniuje – ir žiūrėk, jau stumi savininkišku mostu centrinio įėjimo duris, įėjus per garsiai aiškini, kad rūbinė tai yra apačioj, kam šovė į galvą paltus kabinti pirmąjame priestato aukšte. Paskui sodini vaiką ant palangės, ant kurios tiek visko būta – ir jau beveik galėtum eiti namo:

bmd

Bet įeidama gavai dvi korteles, su raidėm A ir B. Su vaiku pasiginčijai, grubiu motinišku autoritetu užlaikei sau B, nes šitoj mokykloj, sakei, visada esu B. Bet po pusvalandžio masažo Hamletu Pilkojoje salėje – į kurią liūdnai ištremtas tuščias Truklickaitės akvariumas – atiduodi vaikui tą B, nes tie, kas su B, eina paskui Lauryną Jurgelį, kuris po praeitos vasaros (paaugliškus emocijų horizontus sprogdinantis 7/7 su kinu, ne koks nors ten #metoo) mano Nr.3 nėra just Laurynas.

 

Postfaktiškai supranti, kad gerai, kad apsikeitėt tomis kortelėmis. Nes A-kai ėjo a) į mokytojų kambarį, b) paskui Jolantą Dapkūnaitę. Čia jau po to, per aptarimą, turbūt  režisierius Paulius Tamolė (o gal dramaturgas Augustas Sireikis) aiškino, kad spektaklio sumanymas, kai žiūrovai pasidalina į dešimt grupių, kiekviena nueina paskui skirtingą aktorių ir apturi skirtingą istoriją – kad jis iš dalies skirtas užvesti ant minties, kad nieko negali generalizuoti: savo galvojimo apie šiuolaikinę mokyklą irgi ne. Nes mokyklos tarpusavyje yra ne mažiau skirtingos, nei patyrimai su skirtingais aktoriais. Kur jau lėmė likimas patekti, ten ir sukis, tik turėk galvoj, kad kitur gali būti labai kitaip.

Pas Dapkūnaitę buvo nuobodu, pora žiūrovų konkrečiai prisnūdo. Nemanau, kad Dapkūnaitė neturėjo įdomios istorijos ar negebėtų įdomiai bet kokios papasakoti. Nuobodybė, manau, buvo provokacija. Tikintis, kad kažkas iš publikos nutrauks tą beryšinį laiko užmušinėjimą. Aš, kaip provokacijom neatspari, jau buvau beišpildanti užmanymą, net atsikosėjau, ruošdama repliką. Bet kūno atmintis padarė savo: gerklės raumenys suspazmavo kaip tais laikais, kai patekti į mokytojų kambarį buvo daugiau nei rimta. Tai dabar jis atrodo nekalta kaktusų giraitė. Dabar net gali  pusvalandį  direktoriaus kėdėj pasėdėti – pasinaudojau proga, žinoma.

bty

B-kai su Jurgeliu ryškiai nenuobodžiavo. Nr.3 į dūmais užleistą sporto salę, kur rinkosi visos dešimt raidžių-komandų, pargrįžo raudodama. Taip reikėjo, tam buvo priežasčių, ir viskas tik į gera – vienok išpildymo prasme tiesiog Aristoteliškas katarsis, bravo Laurynui, net jei ir nesuprato, ką daro.

bmd

Tai suprantu, kad spektaklio autoriams nesu svajonių žiūrovė nei recenzentė. Suprimityvinau socialinio teatro vakarėlį iki saldžios asmeniškos nostalgijos. Bet, manau, ne viena aš tokia, turės priprasti. Ką ten aš, profesionalioms recenzentėms irgi nelengva:  išeitis gal būtų važiuoti į ne savo mokyklą, gal visai ir nieko gruodžio 6 pavakaroti Šalčininkuose:

 

besk2

Nu o jei kas pasirašysit socialiniam teatrui irba Salomėjkos nostalgijai, tai žinokit, kad kai Pilkojoj salėj kelis kartus klausaisi Hamleto “Būti ar nebūti“ tai neturi kaip išvengti prisiminimo, kad originalo variantą mintinai atsiskaitinėjai Barakauskienei.  Ir tas Hamletas Pilkojoj salėj be jos atrodo visiškai nesąžininga. Jei būčiau Vilniuje lapkričio 14, 25, gruodžio 16 ar sausio 27, gal eičiau antrą kartą ir ją pasikviesčiau. Sakė, kad kiekviena diena, kai pakalba su buvusiais mokiniais, jai patinka.

Pasikartokit Hamleto monologą (Hamleto_monologas), jei ką. Atrasit gal ką naujo – aš va iki šiol nebuvau pastebėjus, kad Danijos princą kniso “insolence of office“. Churgino vertimo “nuoskaudas didžiūno“ – šiandien verstume, maždaug “naglų valstybės pareigūnų prajovais“. Galėtų būti R.I.T.A moto.

Hamleto_monologas

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: