Brodskio kriaušės municipaliniam socializme

Apsilankykit Lilio miesto sode, ir jūsų supratimas apie žemai kabančius vaisius niekada nebebus toks pats, kaip anksčiau:

 

Ir jei iki šiol nesupratot, kodėl Brodskiui kriaušės panašios į tai, į ką jos jam panašios, tai Lilyje suprasit:

Lilis yra gera vieta pabėgti nuo belgų nacionalinės šventės. Labiausiai todėl, kad arti – Kol praklausai Vyganto Kazlausko kompaktą Miesto vaikas* – žiūrėk jau ir vietoj. Slankioji aplink kavinę Corfu, dairaisi, kur čia užsisakytoji dviračių ekskursija – o pasirodo, kad ekskursija tai judu du ir ta moteriškė, kur nervingai dirsčiojo į telefoną, yra gidė Paskalė. Dviračius iš kavinės kiemo Žanas Batistas (suprask Jonas Krikštytojas) išvairavo. Vyrams juos duoda gėlėtus, moteriškėms paprastesnius:

bty

Miesto sodas, kurian buvom užvežti išaiškėjus, kad reikia lukterti dar vieno ekskursanto, buvo geriausias Paskalės turo momentas. Įtariu, sudalyvavom jos kaip gidės debiute – ar gal išvis jos kokia pusseserė Lilio turizmo biure dirba, tą rytą gal pas daktarą turėjo eiti ir nelabai rado, kas pakeistų. Net prie paminklo balandžiui paminėjo tik tiek, kad ant jo balandžiai nešika – kai klausiau, prie ko ten gyvatė ir kareiviai, tai, sakė, gal šiaip sau, paminkluose dažnai būna ir gyvatės ir kareiviai. Kad tai paminklas Pirmojo pasaulinio karo balandžiams-paštininkams paskui pati susigūglinau. Kita vertus – Lilio apimtis ir pagrindinius taškus dviračius mindami susidėliojome be vargo. Tai gal visai ir verta buvo.

Mums tiek Lilio ir užteko – varom, sako K., į tikrai cool vietą. Kažkada gražiausią Europos baseiną. Dešimt minučių (čia mašina, bet galima važiuoti ir tramvajumi) – ir nepastebėjom, kaip Lilis peraugo – tiksliau sumažėjo – į Rube (Roubaix) – mat abu kartu, pridėjus dar porą miestelių, sudaro Lilio konglomeratą.

Rube – tūkstančio kaminų miestas, nes būtent ten XIX amžiuje spurtavo tekstilės industrija, fabrikai kilo ant kiekvieno kampo. Dabar visa prapuolę… Tik ant lauko pliko viena manufaktūra su įspūdinga audimo mašinų ekspozicija liko. Niekad anksčiau nebuvo man kilus mintis lyginti staklių su garlaiviais. O manufaktūroj lengvai įsivaizdavau jungas mikliai besikarstančius tarp perfokortų burių. Perfokortos tai tam, kad mašinos žinotų, kurios spalvos ataudus pro kurios spalvos metmenis kaišioti, kad raštas gautųsi.

This slideshow requires JavaScript.

O šitą videoklipą naudosiu vaikams migdyti:

Industrinis Rube 1912 metais išsirinko pirmąjį darbininkiškos kilmės merą – Žaną Batistą Lebas, aršų municipalinio socializmo propaguotoją. Meras Lebas padarė daug socialiai reikšmingų dalykų – įvedė bedarbiams pašalpas, privalomus skiepus ir vaikų vasaros stovyklas inter allia. Be to,  norėdamas pagerinti sanitarinę miestiečių padėtį, nusprendė pastatyti miesto baseiną. Laikai buvo tokie, kad baseinas išėjo Art Deco stiliaus ir gražiausias Europoje. Inauguruotas 1932 metais baseinas veikė iki 1985 metų. Paskui buvo uždarytas saugumo sumetimais ir perdarytas į muziejų. Štai kaip atrodė baseinas, kol buvo baseinas (nuotrauka iš internetų):

Ir štai, kaip jis atrodo dabar (daugiau puikių ne mano nuotraukų yra čia) :

 

Pats Roubaix miestas tik patvirtina tiesą, kad ir nuvytęs grožis yra gražu:

bty

Ir kad tūkstančio kaminų šlovė google paieškoj gali eit koja kojon su skurdžiausio Prancūzijos miesto reputacija:

roubais

De Golio lopšys dar verkia kamputyje, nes nebesitiki būti aprašytas. Ir Cavrois vila taip pat – abiems skiriu šios vasaros hitą Despacito. Nes kur ir kam gi skubėti.

Edit: Yra jau irį apie De Golio lopšį ir apie Cavrois vilą.


*Kodėl būtent jį – intymi istorija, supras tik kelios mano blogo skaitytojos.  Oficialesnė versija – nes bardas-anesteziologas Vygantas stažavosi Lilyje, po ko yra mano nuomone geriausiai prancūziškai dainuojantis lietuvis.

4 mintys apie „Brodskio kriaušės municipaliniam socializme“

  1. idomus, bet neissamus blogas. Neradau iliustracijos, nei atsakymo, kodel prie pasto balandzio sliauziojo gyvates.

    1. Specialiai nepatyrusiems gūglintojams: pakeičiau linką, dabar ir fotkė matosi, ir juodu ant balto parašyta, kad gyvatė simbolizuoja priešą.
      O ką Brodskiui kriaušės simbolizuoja pats susirasi, ar irgi foto dėt?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: