#vėltieestai bei Ai-tri Lietuva

ilvesas-pitch

Rytas po rinkimų nakties, Aitrios Lietuvos* skandalas – o į mano darbinį paštą krenta estiškas pareiškimas: ateikit, Europa, Estija duos jums pamokų, kaip organizuoti e-valdžios paslaugas, ir įkvėpimo duos irgi.

Aš tai seniai žinojau, kad Europai kaip Europai, o Lietuvai Estija tikrai duoda pamokų, kaip būti pastebėtiems ir išgirstiems. Eiti, nelaukiant, kol pakvies, o kai kur nors pakvies, siųsti iškalbingus, nesigūžiančius ir varlytės po kaklu nesidrovinčius profesionalus. Tokiems ir I-watchas geekiškai, ne nouveaurišiškai ant rankos prilipęs ir – čia jau tik aš pastebėjau – spalio Briuseliui būtinas lietsargis yra senz firmos:

 

E-valdymo pamokų Europai Lukas ypatingų nedavė, sklandžiai išaiškino, kaip puikiai tie dalykai Estijoj sutvarkyti, pasigyrė Estijos e-pilietybe, kurią gali gauti bet kuris pasaulio pilietis, ir ambicija tokiu būdu iki 2020-ųjų prisiauginti 10 mln. e-estų. Labai hipsteriškas demografinės problemos sprendimas – bet tauta, kuri gali savęs nesibaidydama tokius realybės žaidimus žaisti – susižavėjimo verta žiauriai.

Uždaviau, o kaipgi, Lukui klausimų apie elektroninį balsavimą, atsakymų gavau vidutiniškai įtikinamų, nors pasirodė įdomi mintis, kad jei kas nors tavo balsą nupirktų ir pastovėtų už nugaros, kol balsuoji, už ką reikia, tai anam pasitraukus, galėtum vėl iš naujo balsuot, kaip nori, užsiskaito tik paskutinis balsavimas. Mano lietuviškas mentalitetas iškart šnabždėjo, kad a) šitas dalykas veikia, kai balso pardavėjas turi savo alternatyvą, b) kad  ID korteles, tas, kuriuose esantis čipas leidžia naudotis e-paslaugomis, jas vienai dienai gali ir surinkti. Baudžiava mano venų sienelėse užkalkėjusi, ne kitaip.

Bet aš čia ne tiek apie cyber saugumą norėjau pasisakyti, o apie tai, kaip valstybė turi pastebėti charizmatiškų profesionalų potencialą, jį palaikyti, puoselėti ir rasti būdų stumtelti į tuos sluoksnius, per kuriuos daroma įtaka . Pažiūrėkit Ilveso Linked-in cv – tobula. Ir ambicija:

“I help make Europe a more connected and innovative continent by bringing Estonia’s outcome-oriented experience in digital markets and government to bear on Brussels policymaking“

Ir CV – nuo patarėjavimo Estijos Informacinių sistemų valdybos direktoriui atsidūrė Neelie Kroes kabinete, kur buvo deleguotas kaip nacionalinis ekspertas. Komisijos terminui pasibaigus – atėjo patarinėt Estijos Nuolatinei atstovybei, o iš ten, kaip matom, ir pačiai Europos Komisijai patarimų pažeria.

ilvesas-1

Tai čia mano klausimas:  ar turime Skaitmeninių reikalų patarėjo pareigybę Lietuvos Nuolatinėj atstovybėj prie Europos Sąjungos?

Parašiau ir iškart pagalvojau, kad turbūt gerai, kad neturim. Nes turbūt šansą tokiu tapti turėtų toks IVPK direktoriaus pavaduotojas Rytis Kalinauskas, VŽ ką tik pasakojęs, kad nesvarbu ta rinkimų naktis, problemu iš esmės nėra:

kalinauskas_vz

Ir turėtų tada toks žmogus įvairiuose formatuose sėdėti šalia Ilveso su varlyte. Ir kokie nors smalsuoliai atsidarytų šalia Ilveso ir Kalinausko linkedinprofilius ir e-lietuviais niekas, oj niekas būt nenorėtų .

Kažkaip nelabai vykusiai ad hominem čia į galą gavosi – bet matyt čia taip dekompensuojasi mano gėda, kurią prieš porą metų patyriau Europos Komisijos Skaitmeninių reikalų direktorato metinėj konferencijoj – kurion ėjau beveik kaip į susitikimą su Ilvesu, nes mačiau, kad darbotvarkėj Kalinausko-kodėl-tokio-nepažįstu-bus-proga pranešimas apie tai, kaip sklandžiai tvarkosi e-reikalai Lietuvoj. Va, galvojau, pasišildysiu šlovės spinduliuose, kai apie greičiausią pasaulį Wifi nemokamai Gedimino aikštėj prieinamą pasakos. Pranešimas vienok buvo žiaurus, nerišlus, pranešėjas su keista šukuosena ir susiglamžęs – ir į užuominas greičiau baigti, mandagiai prisidengiant laiko rėmais, nereagavo. Ne man vienai nejauku ten buvo lietuve būti – gūžčiojom pečiais su kitu ten susitiktu tautiečiu, kuris dabar pečiais gūžčioja jau Lietuvoje su IVPK darbinių reikalų turėdamas.

Tai jei dar neaišku, apie ką čia aš – mano pirmas lūkestis galvojant apie tuoj būsimą Lietuvos vyriausybę: kad taip va į mano kolegų darbinį paštą įkristų kvietimas dalyvauti pietuose, kurių metu Lietuvos valstybės tarnautojas papasakotų, ko ES gali pasimokyti iš Lietuvos. Kad pažadėtų įkvėpimo ir operacinių idėjų – Europos Komisijai ir kitoms institucijoms.

A, dar būtų nieko kokį jauną metroseksuališką profesionalą į prasmingą kabinetą Nacionaliniu ekspertu pramušti. Bet mes tokiuose žaidimuose, kaip suprantu, prasmės nematom. O gaila.

____________________

* Po rinkimų nakties skandalo, kai lūžo balsų skaičiavimo sistemos ir nutekinėjo asmens duomenys,, už šį sprendimą atsakinga įmonė I-tree Lietuva internetuose buvo pervadintą į “Ai-tri Lietuva“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s