Trijų bažnyčių ketvirtadienis

Belgijos nacionalinė šventė nutinka visada netikėtai. Rodos seniai jau turėjai priprasti, kad čia tik Vilniuje liepos 21-osios gatvė  jau kadais atvadinta į Tauro. O belgai tą dieną švenčia kasmet, be pertraukos, nuo 1831-ųjų, kai prisikvietė Leopoldą būti pirmuoju savo karaliumi. Bet ir vėl tik trečiadienio vakare supratau, kad rytoj – dvigubos laisvės ketvirtadienis. Anei vaikų namie nebebėr, anei darban kas įleis.

Sugalvojom važiuoti į Mastrichtą. Nes aš, Olandijos fanė ir 100 km atstumu nuo jo gyvenanti, nebuvau jame buvusi. Jau po to, kai apie savo sugalvojimą prasitarėm plačiau, sužinojom, kad važiuoti į Mastrichtą per Belgijos nacionalinę šventę yra stabiliausias belgų įprotis – maždaug toks pats, kaip savaitgaliais šeimomis traukti į Ikėją, keturių dienų kūdikius susikabinus ant pilvo. Negali sakyti, kad nepragmatiška: važiuot netoli, išpardavimų metas, Olandijoj ir PVM mažesnis ir parduotuvės įdomesnės. Aš dar kartą gavau progą pasitvirtint, kokios mainstryminės yra mano kelionių idėjos. Nu bet tai ką.

1. Bažnyčia perregima. 

Tik dar prisiminiau, kad pakeliui į Mastrichtą yra tokia perregima bažnyčia, kažkur vidur Limburgo laukų ir sodų. Tai ją pirmiausia į GPSą ir susivedėm: Grootloonstraat 2, Borgloon 3840, Belgium – tokį  radau tripadvisoryje, gūglindama Transparent church. See-throug church, Doorkijkkerk (olandišką pavadinimą pati sugalvojau, ir labai apsidžiaugiau, kad sutapo su originalu). Šitas adresas prie pačios bažnyčios neprives, bet įstatys į akmenimis grįstą arklių ir traktorių taką, kuriuo turėsit paėjėti nepilną kilometrą, pakeliui raškydami ne savo trešnes gausiai svyrančias virš dygliuotų tvorų. Atrodysit kaip Pokemonų medžiotojai, nes turėsit neišleisti iš akių telefono su google mapsais (https://goo.gl/maps/qbECrfBmDGK2), kuriuos pakankamai išsididinus matosi pažymėta Read between the lines church, toks oficialus projekto pavadinimas. Galit pasižiūrėti, kas ir kaip ją statė, jei olandų 6 lygio dar nepasiekėt, youtube galima angliškus subtitrus įsijungt:

o jei šiaip norit iš įvairių rakursų apžiūrėt, tai tinka toks video, trumputis:

EDIT: O po to ten nuvažiavo Greta Pikutienė ir prifotografavo ir saulei leidžiantis, ir žvaigždėms patekėjus, ir su normaliu fotiku, ne apmusijusiu telefonu.  Žiūrėkit.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmedia%2Fset%2F%3Fset%3Da.562988473906539.1073741897.468773573328030%26type%3D3&width=500

Kunigo toj bažnyčio nėra, ir nė altoriaus ne, užtat akustiką tos lystelės kažkaip prilaiko, geriau nei VOBT. Apėjom aplink, viduj pastovėjom, nusprendėm, kad būtų įdomu čia pabūt kokią šviesią pilnaties naktį. Atgal patraukėm, trešnių kauliukus spjaudydami, Limburgas gi, sodai. Ne visas trešnes vogčia skynėm, buvom biški nusipirkę trešnių-braškių automate:

doorkijkerk (2)

Vienintelis tų uogų valgymo kaitroje trūkumas yra tas, kad rankos liko tamsiai raudonai lipnios iki pat Maastrichto, Belgijoj diena totaliai išeiginė, nedirba jokia parduotuvė anei benzokolonėlė, natūralių vandens telkinių pakelėj irgi nepasitaikė, įvairavau pirmą kartą gyvenime į Maastrichtą visa lipniai murzina. Ne tai, kad kas būtų pastebėjęs irba pasibaisėjęs.

2. Bažnyčia-knygynas

Vienintelis dalykas, kurį žinojau norinti Mastrichte pamatyti buvo knygynas Dominikonų bažnyčioje. Kaip žinia (iš Ilzės Butkutės dirbtuvių ir Makso Frėjaus Vilniaus pasakų trečio tomo, ypač pasakos apie Ligoninės gatvę) – Visatai tereikia savo norą garsiai išsakyti. Tai ir atsidūriau tame knygyne pirmu taikymu. Palaipiojau geležiniais laiptais, pažiūrinėjau vinilų, radau porą savo tėčio nuotraukų ant knygų viršelių – kad Stouneris kaip nuo jo paišytas, tai jam jau buvo kažkas pasakęs, bet apie tą kitą tai niekas nežinojom – ir išėjom toliau belgais užplūdusio Mastrichto užkariauti.

3. Bažnyčia-restoranas

Mašiną belgų užplūstame Mastrichte iš pradžių norėjom pasistatyti tvarkingai, bet netekę kantrybės grūstis prie įvažiavimų į požeminius parkingus, metėm, kur papuolė. Papuolėm prie kryžiuočių bažnyčios ir vienuolyno, konvertuotų į viešbutį (vienuolynas) ir restoraną (bažnyčia). Nėr taip šventvagiška, kaip gali pasirodyti, kryžiuočių vienuoliai iš to savo Kruisheren closter‘io buvo išvaryti daugmaž per Prancūzų Revoliuciją, pastatuose įsikūrė kariškiai, paskui reikalai keitėsi vėl, vidun įsikraustė Nacionalinė Žemės Ūkio agentūra – paskui viskas ėmė griūti, kol tokiam Kamiliui Ostvegeliui suskaudo širdį ir perėmė jis tą reikalą, ir įkūrė toje vietoje Design viešbutį bei Gourmet restoraną.

Tai vos mašiną numetus ėjau į tą viešbutį savo vogtų trešnių sulčių nuo rankų ir kojų atsiplovinėt. Tiesiu taikymu į tualetą. Kuris su stikline siena, už kurios siaurutis praėjimas, kuriuo niekas nevaikšto. Bet tulikas su stikline siena tai vistiek priverčia prisimint, kad esi iš Adomo ir Ievos. Ir ant to stiklo taip ir parašyta, ištrauka iš Biblijos, Pradžios knyga 3:

7 Tuomet abiejų akys atsivėrė ir jiedu suprato esą nuogi. Jie susiuvo figmedžio lapus ir pasidarė sau juosmens aprišalus.

This slideshow requires JavaScript.

Nu ir dar parašyta, kad nebijok, niekas tavęs čia nemato. Tai ir ploviausi tas trešnių sultis nuo savęs nebijodama.

Po to, kaip rašiau aukščiau, vaikščiojom po Mastrichtą ir sugalvojom, kad jei už prie viešbučio numestą mašiną baudos nebūsime gavę, tai ten pavakarieniausim. Baudos negavom, pažado laikėmės, pro varines isčias vidun patekę tarp dangaus ir žemės pavakarieniavome – buvo po nedaug, įvairiai, spalvotai ir skaniai, tarpuose tarp užsakytų patiekalų nesibaigiantys vienakasniai šefo siurprizai – ir cherubiniško ryžumo ir paslaugumo jaunutis padavėjas – fotografuot ranka nekilo, nes trijų bažnyčių ketvirtadienis buvo nedrumstinai tobulas.

Kelios nuotraukos vis tik kažkaip susispragsėjo:

O kai jau susėdom mašino namo važiuot, K ir sako: ė, žiūrėk, Teslos krovimo stotelė. Tiesiog prie bažnyčios sienos:

Kerk_restaurant_tesla

Pagalvojau, kad gal iš tos stotelės ilgesio tokia liūdna viena kaip ir sfinksė, kurią užtikau lipdama laiptais vienuolyno-viešbučio koridoriuose:

Kerk-restaurant (6)

Kada taip Vilniuje? Viešbutis Lukiškėse, restoranas Lukiškių koplyčioje ir Teslos stotelė išeinant? Ar ne Remašiaus idėjos būta?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: