Karščio nutvoksti.

Kam tau, Mindaugai, tos Maljorkos: turi tris – geriau keturias – gegužio dienas – skrisk į Vilnių. Ten tave pasitiks +28 karštis:

28

Ir skvarbus Gyvenimo stebėtojo žvilgsnis:

stebetojas
Šita foto, berods, Gaudriaus Dzikaro, iš atviros Protų kovų su Robertu Petrausku FB grupės. Bet jei Stebėtojas ar man nepažįstami pirmo plano asmenys bus nepatenkinti, sakykit, išimsiu.

Gyvenimo stebėtojo žvilgsnis, kaip matot, skatinantis pasiduoti ir atsiduoti. Mūsų Tėvų komitetas pradžioj truputį paspurdėjo:

TK_lentele

Paskui, ką jau darysi, atsidavėm. Nepilnu sąstatu buvom. Vaiko, kurio lūpomis kalba tiesa, ne visada klausėm. Šiaip ar taip PKovos buvo tik pretekstas – Vilniun, savaitgaliui, kaip Maljorkon, tik geriau.

Geriau, nes Vilniuj, kol nusileidi Tauro kalnu pas kirpėją tai žiedlapių prikrenta į plaukus:

ziedlapiai

O ir ant Tauro kalno, nuo kurio kadais ridentasi atsigulus – sunku buvo anais laikais adrenalino rasti – pokyčiai. Mano laikais tose vietose nuogi vyrai vaikščiodavo su ploščiais, dabar gi tiesiog Valakampių filialas po tatuiruotomis profsąjungų kolonomis:

Tauro_pliazas (2)

Moterų mažai apsirengusiu irgi matėsi, bet jos laikėsi arčiau turbūt mažiausiai naudojamų Lietuvos laiptų:

This slideshow requires JavaScript.

Aš kažkaip galvojau, kad po to, kai, anot  Putino muziejaus direktorės, Krėvė jais užlipo, kad neišvežtų – nedaug kas jais naudojosi. Nebent kokie ezoteriški lietuvių literatūros klasikų garbintojai, norintys tiesiogine prasme įsisprausti į jų pėdsakus. Bet FB komentaruose iškilo versija, kad laiptai galėjo būti reguliariai naudojami Tauro kalno ploščininkų, greitam atsitraukimui. Nu gal.

Dar Vilniuj buvo gausybė bijūnų. Lidlo (Nors Vilniuj nėr gi dar?) ir Maximos krepšiuose prie bobučių kojų prie Vaikų pasaulio – tiesiog gailėjausi, kad neturiu, kam padovanoti. Ir The Town – toj vietoj, kur gali gauti pusryčius šiokiadieniais nuo 8:00, o savaitgaliais nuo 9:30. Čia jei mamos būna ne namie, kai tu namie būni, o Stebuklai pernelyg iš kelio, nes ne į Seimą eini, o į Vasaros gatvę. Gera matyti neganytinus, nes ne savus vaikus, ir šviesa lūžta taip žiauriai draugiškai ir bijūnai, aišku, kad kvepia, su vaizdu į tuščią – ne Niujorkas, ne Maljorka gi – Gedimino prospektą.

 

bijūnai (2)

Be to, gegužės Vilnius yra kažkokia avalanšinės kultūros sostinė: tau ir Afrikos naktis Miglės aka Daukanto aikštėje, ir norvegų šokiai Teatro ir kino muziejaus kiemelyje – jau nekalbu apie Poezijos Pavasario finalą po filologijos beržu. Po to eini su Jurga namo, lygiai taip, kaip iš mokyklos, tik šįkart ji kilniaširdiškai sutinka eiti tavo puse – ir supranti, kad vienintelė pirmo aukšto įstaiga, kuri nuo anų laikų nepakeitė paskirties anei pavadinimo yra Optika po Lietuvos geležinkeliais:

Optika (1)

Kultūrinis bemolis buvo OKT Jelizaveta Bam. Čia aš, kuri visiems kartoju, kad ryšium su tuo, kad lietuviškos kultūros vartotojų kiekis yra ribotas, todėl visi, kurie save tokiais laikome, turime susigalvoti ir bandyti užpildyti per metus perskaitytinų lietuviškų knygų kvotas, o spektaklius tai jau išvis pamatyti visus, kuriuos užtinki savo dažniausiai-per-atostogas buvimo Lt metu – čia jau net aš sakau, gal, žinokit, ten neikit. Suprantu, kad kai daug kur vaikštai, tai gali pataikyti ir kur labai patinka ir kur visai nepatinka, tai iki šiol mano kur visai nepatinka strategija būdavo atsipalaiduoti ir numigti. Tai Jelizavetoj Bam tikrai jau nenumigsit – o jei netyčia per džeržgesį, cypimą ir šūkčiojimus pavyktų – tai tuoj nukristumėt nuo suolo, nes nėra atkalčių, ten išvis salė po scena, man atrodo. Po spektaklio su drauge – kurią beje, vedžiausi reabilituotis po kažkada seniausiai – dar Zucco – gautos OKT traumos, sakiau, kad Žuvėdra tai labai puiki, nu ir visokie meistrai su margaritom beigi romeo su džiuljetom – bandėm sugalvoti, kas gi mums ten vis tik patiko. Tai man patiko tik tai, kad raudona kojne galvą apsitraukęs OKT sdtudentas padavė man ranką nulipti nuo tos laktos – nes jau nušokus būčiau labai negrakščiai. Po to orouoste sutikau kitą bičiulę, su ta pačia sekmadienine Jelizavetos Bam patirtim. Tai, emocijoms atslūgus, abi prigalvojom jau daugiau – meškiukas nieko, ir balerina gera. Bet šiaip jau visai nerekomenduoju. Dar po to tris dienas nuo riešo nenusiplauna ta KGBistinė OKT akis:

ieva-OKT

O ką labai rekomenduoju, tai – žinoma – papildomą kartą praeiti Basanavičiaus gatve ir užsukti į jos apačioje esančią – man rodos Auksakalių – meno galeriją. Nes ten dabar Katiliūtės paroda. Bus iki birželio 20. Gal jums geriau sekasi, bet man Katiliūtės dažnai pamatyti neišeina. Gali, žinoma, pragyventi neužgriūtas abstrakčios spalvos ūko, bet jei yra galimybė, tai geriau ūktelti:

O dar be to galerijos darbuotojos draugiškos ir atlaidžios pirmadienį, taigi-visi-žino-galerijų-ir-muziejų-nedarbo-dieną įleidžia nosį prie stiklo prispaudusias lankytojas.

Ko nepasakysi apie Radvilų rūmų personalą. Ten kai ateini sekmadienį 11 val., nes a) soc. tinkluos pamatai, kad pratęsta J.Čeponio paroda, b) jau būni pasigūglinus ir pasipiktinus, kad muziejus dirba tik nuo 11 ir ne, nedirba švenčių dienomis – tai parūkyt išėjęs darbuotojas tave pasitinka klausimu: ko norit? Kai pasiaiškini, ko nori – ne, ne pinigų prašyt, ne į tualetą, ne kavos – noriu susimokėt ir pažiūrėt parodą – tada duria pirštu į darbo laiką, numeta cigaretę ir grįžta ten kur jam galima, o man dar valandą galima nebus:

Ceponis (4).jpg

Nu bet tai nėra taip, kad nerastum žmogus ką veikti Radvilų rūmų prieigose. Eini į Mano Guru, galvoji ką iš Varinio puodo sutiksi – bet anei Audriaus, anei Giedriaus – lieki it sūrio kandus:

suris

(Gerai suėjo tas sūris su arbūzu po maudynių beveik Trakų ežere, kai važiavau, tai apie tave, Juste, galvojau, kaip per pietų pertrauką pavarydavom.)

O dar nusipirkau knygą Nedingęs Vilnius – seniai norėjau, ir net truputį paskaičiau tą valandą iki Čeponio stumdama. Iškart gavau atsakymą į tai, kodėl negalima padaryt normalesnių darbo valandų:

nedinges_vilnius_negalima

12:01 jau stovėjau prie kasos, nusipirkau bilietą ir įžengiau į turbūt tamsiausią ekpozicijų salę pasaulyje:

 

This slideshow requires JavaScript.

Čia galiu duoti porą patarimų: 1) būkit atsargūs – kėdės pastatytos ant nesuvokiamos paskirties laiptelių ir taip, kad jei netyčia užsižiūrėjus filmą atsiloštum, tai nudribtum aukštielnika; 2) Kodėl filmas rodomas ekrane sudalintame storais rėmais į tris dalis – neklausiau, bet kaip pasigarsinti beveik negirdimai šnekantį Čeponį – paklausiau. Sakė, pasigarsinti neišeis, nes formatas (?) toks, bet galima atsidaryti dureles – tikrai, tada ten matosi kompiuteris ir girdisi iš jo einantis garsas.

Čeponis man buvo gražus, spalvos sodrumu, potėpio bekompromisiškumu ir dar dėl to, kad paveikslų pavadinimuose radau irgi biški dingusio Vilniaus:

This slideshow requires JavaScript.

Kai pagalvoju, gaila, kad tiek grožio dūla Lietuvos Dailės Muziejaus  saugyklose. O kai jį ištraukia, tai tamsoj eksponuoja, neilgai, o kai pratęsia, tai tik labai pasistengusius įleidžia pažiūrėt.

Vaikščiodama po Vilnių mačiau ir šiurpių vaizdų: vienoj laiptinėj administratorius užtraukinėjo bėdą ant gyventojų galvų pagal juodžiausias NLP praktikas:

NLP

Ir rusų beveik-šarvuotį už KAMo nugaros:

Rusai_uz_KAMo (1)

Susiraukšlėjusiam Šv.Ignoto bažnyčios skruostui buvo paruoštas face-liftas:

face_lift

Ir atsirado žmogus, kuris suprato, ko aš kas trečią žingsnį tą savaitgalį FB fiksuoju ir vietas taginu: ketvirtį šimtmečio nematyta draugė atėjo Pinavijon – kurioje kažkodėl nebuvo tikrų bijūnų!!! – ir padovanojo savo lopšinę. Tai aš ją dabar turiu fiziškai, bet priešnakt vienam vaikui paleidžiu iš youtūbo, nes patogiau ir paveikslėlių gražių daugiau:

O po to baigiasi savaitgalis ir ateina laikas išsirauti iš ten, kur buvai karščio nutvoksta.

Balkonai – steriliai apsiavę kaip vienos dienos klinikoj, ir garsas išsiraunant – Čberkšt:

Ir iš meteorologinių bei emocinių +28 grįžti tokian vat paveikslėlin:

Bet, kaip sako tie, kas žino, laimė nereiškia, kad turi niekada nesijausti blogai.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: