Nacionalinės žuvėdros

Briuselis-spalvingai

Savaitgalius Briuselyje galima leisti spalvingai (žr.viršuj), o galima – kultūringai. Kai susigalvoji, kad laikas kultūringam tautiškam savaitgaliui, tai ryte nueini parašyti nacionalinį diktantą, o vakare – pažiūrėti OKT “Žuvėdros“, nes atvažiavo į Bozarą teisingu laiku, ne kaip gruzinai, kurių spektaklis buvo atidėtas dėl molenbekinių neramumų – kabo vis dar bilietai pas mane ant sienos, ketvirtas mėnuo kaip, gal kada sužinosiu, kaip sakartveliškai jaunystei skauda.

Su diktantu susidorojom tvarkingai: nors kai kas namie paliko akinius, gerai, kad kai kas kitas vienus nešiojasi ant kaklo, antrus ridikiulyje, trečius kišenėje. Pertusinas ir saldainiai nuo kosulio irgi nebuvo diskvalifikuoti kaip dopingas. Kai kas nežinojo, kas yra tomahaukas, kai ką – išties visą auditoriją – juokino primygtinai peršami šaltekšniai ir ožekšniai.  Ir vis dėlto šito (nacionalinio diktanto) čia nesupainiotum su jokiu kitur… Nežinau, kaip ten žmonės Lietuvoj jaučiasi jį rašydami, bet kai tuo tikslu ateini į atstovybę  savaitgalį 10 ryto – tai atrodo, kaip kokie rinkimai ar kovo 11, biški bendruomenės šventė.

diktantas

“Žuvėdra“ gi vyko tradicinėj lietuviškai bozariškoj salėj, toj pačioj, kur Landsbergis su Meku 170 metų ant scenos prieš metus šventė. Ir žmonės tradiciškai lietuviški. Už mūsų sėdėjusi netradiciškai lietuviška, o normaliai belgiška prancūzakalbė pora per pertrauką primygtinai mūsų klausė, ar spektaklis yra geras ir ar aktoriai vaidina gerai, nes lietuviškas tekstas tegul ir dviem kalbom subtitruotas smarkiai trukdė jiems įspūdį susidaryti patiems.

Man spektaklis pasirodė geras, ir aktoriai, du trečdaliai ir vėl nepažįstamų, reikia kažkaip rimtai apsideitinti, vaidino gerai. Ypač Glemžaitė, Nedzinskas ir Savičenko – bet Samuolytė, Anužis ir Gintautaitė irgi labai. Ir toliau nesuprantu, kodėl lietuviai yra geri aktoriai teatro scenoje ir klaikūs – dažnai net tie patys – kine ar serialuose. Bet žiūrėsiu aš, žiūrėsiu visus naujus lietuviškus kino filmus ir toliau, su viltim.

Kas be ko, antroj daly truputį nusnūdau – laikas toks, apie vienuoliktą, fiziologija. O ir dėmesio tris valandas nebeišlaikau. O gal ir spektaklis monotiškiau klykčiojančioj vagoj kiek prabuksavo. Bet aš seniai nustojau tokiems dalykams priešintis ar dėl jų kompleksuoti – tik užknarkti būtų nepatogu, bet todėl viena į teatrą ir nevaikštau.

Nr.3 – 12 metų – kurią dvejojom ar imti, ar ne – pirmą dalį sužiūrėjusi beveik su įdomumu, antroj prieš galą jau ėmė klausinėti kas 5 min., ar dar ilgai. “Nežinau,- šnibždėjau atgal. – Reikia laukti, kol nusišaus“.

Kad Žuvėdra užsibaigia Treplevo šūviu, tą dar žinojau. Ne tik todėl, kad MGU, filologijos fakultetas, bet kad ir nereali arčikauskiškų kostiumų, puskunigiškos muzikos, debiutiškai bublytiškos Zarečnajos – na ir šiaip kumyriško Vaitkaus Žuvėdra nedylančiai įsispraudus mano estetinių įspūdžių raumenin. Bet šiaip jau pasigūglinau dėl viso pikto išvakarėse: ir pačios Žuvėdros santrauką – padėjo Treplevą nuo Trigorino iš pat pradžių atskirti – ir šiek tiek atgarsių apie OKT spektaklį.

Šiaurės Atėnuose Audronė Girdzijauskaitė rašo – ir – apie tai, kad skirtingais gyvenimo momentais Žuvėdroje pastebi skirtingus dalykus. Man su ja matytų Žuvėdrų skaičiumi nesilygint, bet faktas, kad ir man anksčiau Žuvėdra pirmiausiai atrodė pjesė apie meile(s) – visi myli vieni kitus, aistringai, bet vis ne tuos, todėl žiauriai nelaimingai; antriausiai – apie talentą ir ištikimybę gyvenimo pašaukimams arba jų iliuzijoms. Bet tik šiandien supratau, kad tai yra pjesė ir apie toksišką tėvų – OK, mamų – egoizmo įtaką jau net suaugusiems vaikams.

Daktaras tas Čechovas, akivaizdu.

Viena mintis apie „Nacionalinės žuvėdros“

  1. Atgalinis pranešimas: Karščio nutvoksti. | Namop2

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: