ESidarbinimas 3. Neišskėstos rankos.

Berlaymont.06
Čia Komisijos Berlaymont pastatas. Įdėjau, kad paneigčiau internetuose skleidžiamus gandus, esą eurokratai dirba kabinetuose be langų.

Jau aiškinau, kad lietuviams daugiausia šansų įsidarbinti vertėjais. Taip pat aiškinau, kad yra dirbančių absoliučiai visuose direktoratuose ir labai įvairiose pareigybėse. Tada paprašė manęs įvardyti penkias paklausiausias specialybes, kurias įgiję specialistai ES institucijose laukiami išskėstomis rankomis.  

Sunku kalbėti apie Europos institucijų išskėstas rankas, nes norint tapti ES tarnautoju reikia praeiti gana sudėtingą ir beveik metus trunkančią kelių etapų atrankos procedūrą –  išsiskėtęs tiek nepastovėsi. Penkias paklausiausias specialybes įvardinti taip pat nelengva – skirtingu metu skirtingiems direktoratams gali reikėti labai įvairių, netgi nišinių specialistų. Bet  prispirta išvardinčiau šiuos: ekonomistai, teisininkai, auditoriai – jiems konkursai rengiami kasmet, Liuksemburge nuolat trūksta vienos ar kitos kalbos teisininkų lingvistų, kasmet institucijos reikalauja sekretorių – ypač anglakalbių, ypač sutinkančių dirbti Liuksemburge. IT bei komunikacijos specialistų trūkūmas jaučiamas priešokiais – kartais jiems rengiami konkursai, kartais spragos kaišomos terminuotais kontraktais, o tai atskira pasaka.

Dėl tų ilgai trunkančių procedūrų – tai dabar jau jos sutrumpėjusios, yra konkursų, kuriuose apsisukama per 9 mėnesius. Iki 2010 m. įvykdytos konkursų  procedūrų pertvarkos reikalai kartais užsitęsdavo ir po porą metų. Tais pačiais metais buvo panaikintas ES reikalų išmanymo egzaminas, jei kas nepastebėjot.

Ir vis tik – kodėl procedūros tokios ilgos ir ganėtinai sudėtingos?  Iš esmės dėl aplikuojančių skaičiaus (yra konkursų, į kuriuos registruojasi per 40 000 aplikantų) ir dėl to, kad visiems kandidatams reikia užtikrinti vienodas sąlygas ir galimybes skųsti kiekvieno etapo rezultatus. Todėl negalima konkurso etapų varyti paraleliai, taip sutrumpinant procedūrą.  

Kodėl negalima iš esmės visko suracionalinti ir pakeisti? Todėl, kad taisyklės, kaip turi būti organizuojami viešieji konkursai į ES institucijas yra išdėstytos ES viešosios tarnybos statuto trečiame priede, kuris nebuvo keičiamas nuo praėjusio amžiaus vidurio. Statutui pakeisti reikia visų ES šalių sutarimo – ir pergalės kare su profsąjungomis.

Čia gink dieve nebandau nieko atgrasinti nuo noro pabandyti praeiti šį kelią ir galbūt tapti ES tarnautoju. Kodėl kas nors turėtų to norėti ir kokių kompetencijų tam reikia – apie tai kitą kartą.

p.s. kiti ESidarbinimo įrašai apie tai, kad įsidarbinti ES institucijose didžiausias šansas vertėjams, kad lietuviai ES  tarnyboje turi kuo matuotis ir kokių reikia gebėjimų aplikuojant – bei kodėl turėtum.

3 mintys apie „ESidarbinimas 3. Neišskėstos rankos.“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: