ESidarbinimas 2. Yra kuo matuotis.

measurement

Praeitame įraše aiškinau, kodėl Europos institucijose lengviausia įsidarbinti filologinio sukirpimo lietuviams. Dabar parodysiu, kaip įsitikinti, kad lietuviai čia dirba įr kitokius darbus, ir užima įvairaus svarbumo postus. Mat antrasis man užduotas klausimas skambėjo taip:

  1. Gal turite informacijos apie lietuvius, kurie ES institucijose dirba kitokį darbą? Kokios tai pareigybės/profesijos?  

Į jį irgi yra du atsakymai  – paprastas ir sudėtingesnis, bet abu juos rasite puslapyje su lentelėmis.

Paprastam atsakymui užtektų praeitame įraše minimos lentelės  kurioje eurokratai preparuojami pagal GD (Generalinį direktoratą) ir tautybę. Eilinis smalsautojas pastebės, kad  lietuvių yra visuose direktoratuose (kur langeliai tušti, tai ten ne direktoratai, o aptarnaujančios struktūros, toks OIB rūpinasi pastatais ir valgyklomis Briuselyje, o OIL daro tą patį Liuksemburge.) Didesni Komisijos subkultūros žinovai, pasidžiaugs, kad padorūs tautiečių skaičiai įrašyti prestižinių Konkurencijos (COMP), Vidaus rinkos (MARKT),  Ekonomikos ir finansų likimą sprendžiančio ECFIN bei visiems internetų gyventojams gyvybiškai svarbaus CNNECT direktoratų langeliuose. Yra lietuvių ir nuolatinėj Sąjungos plėtroj užstrigusio  ELARG bei Prancūzijos užjūrio teritorijų politiką tęsiančiame DEVCO – prieš įsteigiant ES Išorės veiksmų tarnybą į šiuos “užsienio reikalų“ direktoratus naujųjų šalių neoficialiai net nepriimdavo, dabar jau, aišku, tik graudūs šlovės likučiai.

Negraudus ir sumarinis skaičius: tai, kad  lietuviai sudaro 1,3 proc. Europos Komisijos darbuotojų, buhalteriškai kalbant reiškia, kad mes viršijam savo neoficialią kvotą. Kvotomis siekiama, kad tam tikros tautybės darbuotojų skaičius ES institucijose procentiškai atitiktų  tos šalies gyventojų skaičių, lyginant jį su visos ES gyventojų skaičiumi*. Eurostato duomenimis lietuvių dalis ES jūroje yra 0,59% , ES institucijose – dvigubai daugiau.

EU-population

Bet iš tikro bent kiek prasikalusiems šalių atstovavimo ES institucijose sergėtojams labiau rūpi ne bendras skaičius ir net ne tiek labai darbo vieta, o kiek kokio rango darbuotoju turi konkreti šalis.

Kaip supratot, čia jau pasidėjo sudėtingesnis atsakymas, ir jam rinksimės lentelę, kurioje EK darbuotojai preparuojami pagal tautybę ir laipsnį. (Lentelės pavadinime kažkodėl sakoma, kad ir pagal lytį, bet čia gal šiaip, dėmesiui atkreipti). Pradžiai reikia žinoti, kad yra dvi pagrindinės ES darbuotojų kategorijos: AD(ministratoriai) ir AST (asistentai). AD funkcija abstraktesnė ir intelektualesnė: stebėti ir apibendrinti procesus, ieškoti sprendimų ir brėžti gaires, tipinga AD pareigybė bus “policy officer“. AST – labiau padėjėjai, įgyvendinantys konkrečias užduotis: nuo sekretorių iki finansistų, kompiuteristų ir projektų vykdytojų. Daugiau apie “policy officer“ – čia:

Žiūrim lentelę, tą kurioje EK darbuotojai preparuojami pagal tautybę ir laipsnį. Į AST net nežiūrim, ciniška, bet valstybėms nerūpi, kiek pašto išnešiotojų, sekretorių, netgi IT ar komunikacijos žemesnio rango specialistų jos turi kiekvienoj institucijoj. Valstybės matuojasi skyrių vedėjais, direktoriais bei generaliniais, pradedand AD9 kategorija. Matuotis reikėtų su dešimčia naujųjų šalių, su kuriomis kartu įstojom į ES 2004 metais (nes iki aukštesnių postų išsitarnaujama, todėl natūralu, kad seniau įstojusios šalys išsitarnavusių turės daugiau), taip pat reikia atsižvelgti į šalių dydį: lenkų visur ir visada bus daug. Iš tokios perspektyvos – Lietuva man atrodo normaliai. Pastebėjot, kad neturime nei vieno paties aukščiausio – AD16 rango – lietuvio pareigūno? Taip yra todėl, kad į tiesiog-feldmaršalus (AD15) išimties tvarka buvo organizuojami konkursai naujųjų šalių pareigūnams (kitaip aukščiausieji institucijų ešelonai ilgą laiką būtų užpildyti tik senųjų šalių kadrais, kas reikštų nelygybę ir diskriminaciją), nu bet jau į generolus-feldmaršalus (AD16) – kraipė galvas senbuviai – ten jau tikrai neleisime nieko iš šalies katapultuoti. Tegul pirma kojas apšyla ir parodo, kad verti.

Tuos feldmaršalus aš čia pati iliustracijai sugalvojau. Komisijoje tokių terminų nėra – daugiausia kuo ten gali būti – tai generaliniu direktoriumi.  Jei domina, kodėl po AD16 turi lenkai ir vengrai – manau, kad todėl, kad jie buvo tarp pirmųjų, prastūmūsių savo tautiečius į AD15 pareigybę, ir tie turėjo laiko būti paaukštinti iki AD16. Kad taip nutiko lenkams – man nekeista, šalies didumas vaidina vaidmenį, o va vengrai visada turėjo geriausiai įdarbinimo srithyje prasisukusių naujokų reputaciją.

Toks tat darbas su lentelėmis. Nežinau, ar labai prasmingas. Institucijų tarnautojai yra klerkai, idealiu atveju jie gali vaidinti pilkųjų kardinolų roles ir įtakoti politinius sprendimus – kaip kad pasitaiko senų lapinų  valstybės sekretorių kailyje, tobulai valdančių politines savo ministrų darbotvarkes. Vis tik norėdami Lietuvai svarbesnio vaidmens eurovyksme pirmiausia turėtume žiūrėti, ką skiriame komisarais (ir ką jie renkasi kabinetų vadais), o taip pat domėtis, ką Viršūnių tarybose daro mūsų šalies vadovai. Vadovė, man rodos, žino, ką daro.

Vis tik norim kokio nors fakto, kuriuo negėda būtų pasimatuoti? Lietuva buvo pirmoji naujokė, kurios atstovas tapo Generaliniu direktoriumi ir jis (RM) vadovauja skaitlingiausiam EK direktoratui.

* Iš tikrųjų kvotos nustatymas sudėtingesnis ir apimantis daugiau parametrų, pvz. GDP. Bet rimtesnę įtaką kvota turi tik naujoms šalims – institucijose, pvz. gali būti išaldytas darbuotojų iš senbuvių šalių priėmimas, kol neužpildytos naujokių kvotos. Matavimosi gi tikslams mano supaprastinto varianto turėtų užtekti.

p.s. kiti ESidarbinimo įrašai apie tai, kad įsidarbinti ES institucijose didžiausias šansas vertėjams, kokios yra labiausiai paklausios specialybės ir kokių reikia gebėjimų aplikuojant – bei kodėl turėtum.

4 mintys apie „ESidarbinimas 2. Yra kuo matuotis.“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: