RSS

Sabiha – dangaus dukra

15 Geg

Sabiha

Sabiha Gokčen. Kartoju garsiai tris kartus. Kad dabar jau galėčiau ištarti vardą Atatiurko podukros, kurios vardu pavadintame Istambulo oruoste sumariškai praleidome kokias 10 valandų: pusę pakeliui iš Briuselio į Tbilisį, o pusę grįždami atgal. Grįždami atgal dar apturėjome gabalą kelionės dokumentų istorijos, bet apie tai – kitoj vietoj.

Čia gi trumpai perpasakosiu Sabihos istoriją – nes esu romantiška būtybė ir visokios aviatoriškos istorijos man virpina širdį. O aviatoriškos istorijos moterų, o dar musulmonių – nesidalint neišeina. Ypač kai žinios vikipediškos, tai yra vilties, kad kas nors, kas žino daugiau, pataisys irba papildys..

Buvo kartą  tokia ne tai bosnių, ne tai armėnų mergaitė (nors armėniškos kilmės versija laikoma skandalingai eretiška, kas nėra nuostabu, kaip matysis iš tolesnio pasakojimo, mergaitė įsipaišė į aukštus musulmoniškus, tegul ir apsipasaulietinusius, sluoksnius, tai kokie čia dar armėnai). Kai mergaitei suėjo 12 metų, jos mieste lankėsi šalies vadovas ir tėvas Atatiurkas. Mergaitė iššoko su juo pakalbėti, sakė, nori mokytis. Atatiurkas susijaudino ir paprašė mergaitės brolio leidimo ją įsivaikinti. Kai šalies tėvas prašo – ko nepadarysi.

Reikalas vyko 1924 metais, o po devynerių metų Atatiurkas liepė visiems turkams įgyti pavardes. Žydai ir krikščionys jas turėjo jau seniau, o vat musulmonams tai buvo naujiena. Sabiha, matyt, pavardės neturėjo, tai Atatiurkas pavadino ją maždaug Dangaus dukra (Gokčen). Nors tada dangus jai dar, atrodo, nerūpėjo.

Bet labai netrukus Dangirutiškoji Sabiha atsidūrė aviacijos šventėje ir užvertusi galvą išsižiojusi sekė sklandytojų ir parašiutistų reikalus. (Gal nauja pavardė įpareigojo, bet greičiau buvo romantiška, maždaug kaip aš.) Tai pamatęs, patėtis Atatiurkas užklausė, ar ji pati taip nenorėtų. Sabiha norėjo. Todėl buvo įrašytą į vieną ir kitą aviacijos mokyklą, netgi Maskvoje, ir tapo pirma pilote moterim Turkijos karinėse oro pajėgose.

Skraidė, kitas moteriškes skraidyti mokė ir ilgai gyveno – numirė 2001 metais, jei tikėt Vikipedija – per savo 88-ąjį gimtadienį.

 
4 Komentaras

Publikavo 15 gegužės, 2013 Gruzija, kelionės

 

Žymos: , ,

4 atsakymai į “Sabiha – dangaus dukra

  1. Atgalinė nuoroda: Užteks | Namop2

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: