Teo, duok deguonies. Tu gali.

Už Europos digitalizaciją atsakinga olandų komisarė Neelie Kroes (kaip mūsų Šemeta, tik ji yra labai krūta) sako, kad broadbandas yra digitalinis deguonis, be kurio visi nusprogsime. Ir kad Europa įkišusi virš 7 milijardų į tas deguonies pagalves, ypač rūpinasi  atokesnėmis vietovėmis. Darželiuose vieną tokią po langais ir turim, ale dūstam ir negalim pasinaudoti. 

Kai sėdžiu savo kaime ir žiūriu pro savo langą 60 metrų atstumu matau kelią Marcinkonys-Druskininkai. Palei kurį eina plačiajuosčio interneto kabelis. Ir kyla man klausimas: kai šitas va plačiajuostis yra taip vat ranka pasiekiamas – kodėl mano kaimo bendruomenė turi dusintis su Edge‘u? Kai man kyla klausimai, aš ieškau atsakymų. Papunkčiui:

1 punktas. VALDIŠKI NAMAI. Pro mane tekantis broadbandas nutiestas už internetinei atskirčiai mažinti skirto ES Rain projekto lėšas. Projektą įgyvendina  Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija ir viešoji įstaiga „Plačiajuostis internetas“. Tokie žmonės kaip žiemą mokslų daktaru tapęs (sveikinam) RAIN-2 projekto koordinatorius Vytautas Tvaronavičius ir Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos direktoriaus pavaduotoja Ieva Žilionienė manau tikrai žino, KODĖL broadbandas pasieks būtent TAS, o ne kitas  950 gyvenviečių. Bet tam kartui mane domina NE KODĖL, o KĄ DARYTI, kad jis pasiektų mano perspektyvius * Darželius. Kadangi pardavimų plačiajuostis.lt vadybininkė  man sakė, kad privatiems asmenims jie broadbando nepardavinėja, net jei tas mums po uodega pulsuotų, tai tenka ieškotis operatoriaus, kuris galėtų norėti tą pauodeginį deguonies čiaupą atsukti.

2 punktas. FOLKLORAS. Yra konkrečiai žinoma, kad varėniškiai Teo stebukladariai komplekte su ta pačia ES Rain programa iš internetinės atskirties išplėšė mano bičiulį Tomą B. iš Musteikos kaimo – o ten tai jau tikrai gūduma: neduokdie mobilų būsi nustatęs ant automatinio tinklo pasirinkimo, tai nenulipsi nuo Baltarusijos operatoriaus ir šiaip briedžiai ten bėga slėptis, nes neskiria, kad ten ne Čepkelių rezervatas. Visiškai ne taip, kaip pas mus, ant asfaltuoto Druskininkų kelio, pusiaukelėj tarp Marcinkonių ir Margionių.

3 punktas. SUDUŽUSIOS VILTYS.  2011 m. spalio pabaigoj paskambinau 1817. Teo pardavimų vadybininkė manimi apsidžiaugė, padėjo išsirinkti planą, sutarėm dėl nuolaidų ir liepė laukti atsakymo dėl KADA turėčiau aš tapti plačiajuosčio interneto vartotoja savo kaimo vietovėje. Po kelių dienų gavau SMS žinutę, informuojančią, kad DEJA tam nėra techninių galimybių.

4 punktas. IŠ KUR TEO ŽINO, KAD NEAPSIMOKA? kadangi pro savo langą ir toliau matau tą užkastą plačiajuostį internetą, tai man sunku patikėti, kad tų techninių galimybių tikrai nėra. Manyčiau, kad jos yra, tik gal tam reikia papildomų investicijų ir Teo  mano, kad tos investicijos neapsimoka. Tokiu atveju norėčiau žinoti, kokios yra tos papildomos investicijos ir kuo remdamasis Teo mano, kad jos neapsimoka. (Pvz. jei yra kažkoks kiekis abonentų, dėl kurio investicija jau apsimokėtų, tai koks tas kiekis ir iš kur Teo žino, kad jo nebūtų?)

5 punktas. APLINKYBĖS.  su savo 4 punkto klausimu kreipiausi į varėniškius Teo vietininkus p.Vytautą ir Saulių. Iš jų supratau, kad nesvarbu, jog Teo ryšys pas Tomą į Musteiką keliauja pro mano namus tuo panosiniu-pauodeginiu plačiajuosčiu. Bet tam, kad internetas įveiktų 60 metrų iki mano kompo, reikia statyti atskirą pastotę ir išvedžioti Teo kabelius po Darželių kaimą. 5.a. lengvinanti aplinkybė kabelį, kaip supratau, gali atsivesti pats: Teo kabelį duos ir pamokys kaip kasti. 5.b. vienintelė sunki aplinkybė – reikia statyt pastotę, kurios kaina +/- 50000 lt.

6 punktas. NAUDA. 10 namų ūkių su 50 lt/mėn planais tą sumą sumestų per 100 mėn., arba 8 metus. Ir būtų viena atskirtim Lietuvoje mažiau ir dešimčia pilietinės demokratijos forpostų bei tikėtina kažkiek darbo vietų  ir vilties spindulių daugiau + nuo devintų metų pajamos Teo už parduodamas paslaugas (realiai tai greičiau, nes atsirastų ir daugiau tų ūkių, kurie verčiau Galą žiūrėtų nei 4 baltarusiškus kanalus ir vasaromis dačnikai ir iš užsienių pargrįžę anūkai internetą siurbtų).

7 punktas. UŽSTRIGOM. Sekantis žingsnis būt buvęs įsipaišyti su šiais argumentais į TEO plėtros planą, ir išsimušti pastotę Darželiuose.  Bet Varėniškiai inžinieriai dievagojosi su jokiais plėtrininkais gyvenime nesusiduriantys (kas šiek tiek gasdina, nes kaip tada Žemaitės gatvė Vilniuje sužinos apie poreikius Darželių kaime?) Kartu spėjom, kad yra plėtros laukiančiųjų eilės, kurios sudaromos atsižvelgiant į pageidaujančiųjų skaičių (bet kaip gali žinoti, ar žmonės pageidauja to, apie ko egzistavimą nė neįtaria? Ar norėjot Ipado prieš šešerius metus?). Tačiau negalėjo man patarti, nei kur apie tas eiles galima sužinoti, nei kaip į jas įsipaišyti, nei kokiu būdu savo likimą toj eilėj pagreitinti (pvz. sutelkiant daugiau potencialių abonentų ar prisidedant prie pastotės įrengimo išlaidų). Atgal į 1817. Kur buvo labai blogai. Net nepasakosiu. Jokio rezultato.

8 punktas. VEIDU Į OMNITELĮ. Puoliau kryžium Telenedoj – Omnitelio vietininkai prie Druskininkų turgaus. Darykit, sakau, ką nors, socialiniai tinklai be manęs verkia, sąskaitos nemokėtos, demokratija pavojuje. Direktorius Jonas atvažiavo pas mane į kaimą, išlipo iš mašinos su kažko matavimo prietaisu, į kurį pažvelgęs ištarė  „nu jo“, bet po to sumontavo kokį tai 3G stiprintuvą ir išlaužiu, geram vėjui esant, visai nieko interneto greičius. Bet kaimui tai ne išeitis: jei visi ant tos 3G srovelės sušoktume, tai mikliai ji vėl Edge‘u pavirstų, o be to, net ir su 3G deguonį siurbdamas ilgai nepatrauksi.

10 punktas. INTERNETŲ VILTIS. Kai Skirmantas Tumelis internetų prareitinguotas iš šimtas antros vietos į keturiasdešimt kažkelintą pakilo, Rokiškis sakė – matykit, internetai jėga. Ot kad ta jėga kokiu viralu stebuklingu išsilietu, plėtrininkų nemeilę ir užkeikimus nuplautų. Nes aš labai noriu, kad Darželiuose broadbandas būtų.

Iš tikro tai aš visada – tpfu, tpfu, tpfu – gaunu, ko noriu. Todėl norėt turiu labai atsargiai. Vaikystėj norėjau būt karalaite. Ir žinokit, nešioja man pusryčius į lovą.

Ir galėsiu tada palikti savo auksinį narvelį Brabante ir grįžti ten, kur daug prasmės būti. Ir dirbt iš ten visokius interneto reikalingus darbus. Hubą gal kokį įkurtume. Su Mindaugu Daniu ir Panparku konkuruotume. O gal geriau kolaboruotume. Kiltų žmonių gerovė nuo to digitalinio deguonies ir parsikviestume Gala į kiekvienus namus. Ir Teo gerai būtų. Ir Vytautas su Ieva dar vieną apylinkę prie 950 pridėtų.

Sutikčiau Neelie Kroes Briuselyje ir sakyčiau, prašom, Komisare, į Darželius. Deguonim pakvėpuoti.

Teo, duok deguonies. Juk gali?

Žinau, broadbandas bus čia.

Net hubas gal žydės,

Jei vienas-nulis-du

Padėt mums sugebės.

* Tai žinoma, kad perspektyvus yra kaimas, kur geltonas autobusiukas kasryt 7 vaikus išveža. Ir antra tiek jaunesnių broliukų bei sesučių juos pavydžiais žvilgsniais nulydi.

Viena mintis apie „Teo, duok deguonies. Tu gali.“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: